ďťż

półton diatoniczny, półton chromatyczny

Baza znalezionych fraz

polsk riksdag

prośba o pomoc - nie znajduję zrozumienia dla terminów:
półton diatoniczny
półton chromatyczny

teoretycznie chyba-może-nawet-jakby rozumiem.., jednak nie dotarłam do żadnej praktytcznej interpreteacji / zastosowania takiego rozróżnienia.
Do czego w ogóle to się przydaje?


Przyjmij, że to to samo.
Jeżeli chcesz zrozumieć - musisz właczyć sobie myślenie z teorii muzyki, czyli myślenie poprzez skale i gamy.
Półton diatoniczny występuje w skali diatonicznej (siedmiodźwiekowej) a półton chromatyczny w skali chromatycznej (dwunastodźwiekowej).
Przydaje się do rozważań nad teorią muzyki.
Praktycznie, gdy utwór oparty jest na skali dur czy moll (obie diatoniczne) czaisz, które odległości między dźwiękami są całymi tonami, a które półtonami (to właśnie półtony diatoniczne) i tak to grasz. Interwał sekundowy może być czasem jednym, a czasem dwoma półtonami i podobnie. W skali chromatycznej sprawa jest prostsza, bo wszystkie odległości są półtonami (chromatycznymi)
generalnie półton diatoniczny to taki które tworzą dwa dźwięki leżące obok siebie na gamie - w gamie durowej między 3-4 i 7-8 stopniem. czyli najprościej e-f i h-c
a chromatyczny powstaje poprzez dodanie krzyżyka lub bemola - czyli np. f-fis. Obie nuty w zapisie leżą na tym samym polu a jedna za sprawą krzyżyka jest wyższa od drugiej.
zmyliło mnie jednak dotarcie do terminu "półton diatoniczny naturalny"
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82ton_diatoniczny

"W szeregu zasadniczym naturalny półton diatoniczny występuje między e-f oraz h-c. Pozostałe półtony diatoniczne można uzyskać za pomocą znaków chromatycznych" ..


chodzi różne o gamy. w G-dur będzie to h-c oraz fis-g...