ďťż

Schron bojowy Nr 14 (grupa bojowa "Zgorzelec")

Baza znalezionych fraz

polsk riksdag

Schron należy do odcinka "Chorzów" i grupy bojowej "Zgorzelec". Powstał w ramach odcinka budowlanego "Godula" (kierownik budowy kpt. Kacin).

Ciężki schron bojowy z 1937 roku (oryginalny numer "14"), posiadający kubaturę betonu 465.38 m3, klasy odporności "D", wyposażony w pancerną kopułę obserwacyjno - bojową mod. 38 (została dostarczona później) wyprodukowaną przez Wspólnotę Interesów (sygnowana W.I. - 1938 19/12$). Uzbrojenie stanowił 1 ckm za tarczą pancerną mod. 37, 1 ckm w kopule, oraz 2-3 rkm-y (jeden przy strzelnicy obrony wejścia i dodatkowej ściennej strzelnicy rkm), a załogę około 10 żołnierzy dowodzonych przez oficera, który posiadał własną izbę.

Lokalizacja: najlepiej do niego dojść ulicą Kolonia Zygmunt, która znajduje się już na terenie Bytomia. Idąc tą ulicą w kierunku Koloni Zgorzelec, mijamy po prawej stronie zabudowania Huty Zygmunt, i po chwili skręcamy w lewo (do lasu), gdzie powinniśmy już zauważyć ten obiekt, ale zaznaczam, że trzeba się dobrze rozejrzeć.

Schron zachowany w złym stanie. Wejście zasypane, wnętrze rozszabrowane ale nieokopcone i niezaśmiecone. Stan tej budowli oceniam na zły, ponieważ zbieracze złomu odcięli kopułę pancerną, ale dzięki szybkiej interwencji członków Pro Fortalicium kopuła została odzyskana, i obecnie znajduje się na terenie MPGK w Świętochłowicach - Lipinach. Wkrótce zostanie wyeksponowana przed schronem Nr 39. Dostęp tylko przez szyb odciętej kopuły.









































Odcięta kopuła:



Źródła:

Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk". Historia, Przewodnik, red. D. Pietrucha, Piekary Śląskie 2006.

http://www.fortyfikacja.pl

Meldunek Kierownika Robót nr 23, plk. Jerzego Sochockiego z 20.11.1937 r. do inspektora armii gen. dyw. inż. Leona Berbeckiego, Centralne Archiwum Wojskowe, Akta BJ, GISZ I, 302.4.2113.


Czyli ten pieron nie został jednak całkowicie zasypany ?
Nie. Tylko trochę przysypany.