ďťż

Poczatek filozofii

Baza znalezionych fraz

polsk riksdag

Witam jestem nowym uzytkownikiem i poszukuje jakiejs ksiazki filozoficznej. Mam nadzieje ze pomoglibyscie mi cos znalesc/doradzic. Myslalem o czyms na poczatek z racji ze dopiero chce sie w to zaglebic. Poszukuje cos o zyciu, prawdzie itp. Prosil bym o pomoc;)


Proponuję "Świat Zofii" Josteina Gaardera:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_Zofii
http://tablica.pl/oferta/podstawy-marksizmu-i-leninizmu-IDmkIZ.html


Poszukuje cos o zyciu, prawdzie itp. Prosil bym o pomoc.


O życiu.
Proponuję więc Leszka Kołakowskiego "Mini wykłady o maxi sprawach"
Bardzo luźna forma, ale jednocześnie bardzo ciekawa. Najllepiej kupić trzy serie w jednym tomie; wyjdzie taniej - albo też wypożyczyć z biblioteki.

Niestety "prawdzie" nie poświęcono żadnego tematu - szkoda

Chyba dobrą propozycję dał wujzbój na początek (choć to beletrystyka).


Kajetanlol zależnie od tego jak bardzo chcesz zaangażować się w poznanie filozofii. Jeśli bardziej, to przejrzystą i uproszczoną propozycją jest Władysław Tatarkiewicz trzy tomowa "Historia filozofii" - skrótowy przegląd po najważniejszych przedstawicielach i poglądach od starożytności do mniej więcej połowy XX wieku. Podobny jest Jan Legowicz "Zarys historii filozofii." A bardziej serio to polecam Frederick'a Copleston'a "Historia filozofii" ponad 10 tomów dość szeroko opracowanych poglądów najważniejszych i trochę mniej ważnych postaci.

ps. Cześć Jarku miło, że czuwasz.
Moim zdaniem nie ma dostępnych książek, które by były rodzajem wprowadzenia do filozofii "dla opornych" gdzie krok za krokiem w sposób możliwie najbardziej zrozumiały przedstawiałyby zagadnienia filozoficzne. Nawet to wprowadzenie Tatarkiewicza, które jest chyba najlepsze, dużo łatwiejsze i przystępniejsze od Coplestona, niemniej jest pisane z pozycji profesora, i wymaga już pewnego oswojenia z językiem akademickim czy nawet trochę z greką, czy łaciną itp. I chyba tak do końca nie jest wprowadzeniem, które od zera wszystko wyjaśnia.

Pewnie ktośby powiedział, że były takie próby napisania filozofii dla nie filozofów np. Richard Popkin, Avrum Stroll - filozofia - podręcznik dla niefilozofów, jednak mnie one do końca nie satysfakcjonują. Można niestety tylko liznąć i zorientować się czym jest głównie "filozofia zachodnia". Nie mniej polecam tą książkę jeżeli chce się zacząć przygodę z filozofią. Choć nie ma może takiej siły przyciągania co Tatarkiewicz, jak i ma dla mnie trochę dziwny układ problemowy, niemniej na wstęp polecam właśnie tą krótką książeczkę przed Tatarkiewiczem.

P.S. Te książki o historii filozofii, czy wprowadzenia mogą czasem zawieść; jeżeli oczekuje się szczególnie żywego, "aktualizującego", akcentującego czy wartościującego zdania na temat filozofów, filozofii - czasem zbliżają się nieco do encyklopedycznego ujęcia, co może niestety wydawać się nieco nudne. Tatarkiewicz z tych "nudziarzy" jest najlepszy ;) bo potrafii często zaznaczyć, jak dany prąd kierunek się rozwijał, ewoluaował; u kogo spotkamy podobne myśli (przeglądowo). Chociaż nie opisuje niestety tego w szczegółach tak jak ja bym chciał (raczej tylko napomyka).

Czasem bardziej przemawiają do człowieka książki beletrystyczne tak jak "Świat Zofii" propozycja wujazbója
Mhm no rozumiem, widze ze wy to juz zaglebieny jestescie w to niestety ja szczerze mowiac nigdy nie przeczytalem zadnej ksiazki, lecz czytalem dosc duzo o filozofii na internecie i zaciekawilo mnie to dlatego staram sie poszukac jakiejs ksiazki w ktorej bedzie m.in. o zyciu, prawdzie, szczesciu itp, chcialbym poznac jak postepowac, co jest bardziej sluszne a co nie. Nie umiem przetlumaczyc tego co mysle zbytnio na slowa. Moze to wydaje sie dosc proste lecz dla mnie nie jest...

Dziekuje za pomoc ;)

staram sie poszukac jakiejs ksiazki w ktorej bedzie m.in. o zyciu, prawdzie, szczesciu

Życie - napewno coś znajdziesz w "mini wykładach o maxi sprawach" Kołakowskiego (np. o tolerancji, o kłamstwie, o sumieniu, o wybaczaniu, o zawiści, o sprawiedliwości...). Jest to luźna forma w formie refleksji.

O szczęściu, pięknie czy pytaniach ostatecznych więcej znajdziesz w zbiorze eseji Kołakowskiego "Czy Pan Bóg jest szczęśliwy". Tego jednak nie czytałem ale o tym wiem z recenzji.

A o prawdzie to przytaczam obszerną część z Rzeczypospolitej napisaną przez Leszka Kołakowskiego (ostatni mój post w: http://www.sfinia.fora.pl/filozofia,4/problem-definicji-prawdy,5951.html)

Zobaczysz czy ci odpowiada taki styl luźnej refleksji. Autor tam robi mały przegląd jak "Prawda" była ujmowana, rozumiana na przestrzeni dziejów filozofii. - wychodzi od pytania piłatowego czym jest Prawda?

P.S. Jeżeli chciałbyś o szczęściu nieco bardziej systematycznie i naukowo to polecam książkę "O szczęściu" Władysława Tatarkiewicza